Gaziantep a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-2), de Altay Izmir, în etapa a XXVII-a a campionatului turc de fotbal SuperLig.

Alexandru Maxim a marcat ambele goluri ale oaspeţilor, în minutele 18 (p) şi 26, şi a ajuns la şapte reuşite în campionat.

Totuşi, gazdele s-au impus prin reuşitele lui Thaciano '10, Erdogan '22 (a) şi Poko '51.

La Gaziantep, Maxim şi fundaşul Alin Toşca au fost titulari. Primul a jucat tot meciul şi a primit un galben, în minutul 80. Toşca, şi el avertizat, în minutul 45+4, a fost schimbat în minutul 6, cu Borven.

Gaziantep ocupă locul 11, cu 36 de puncte, iar Altay Izmir, locul 18, retrogradabil, cu 25 de puncte.

Lider este Trabzonspor, cu 66 de puncte.