Echipa U19 a clubului Fiorentina a învins, miercuri, cu scorul de 2-1, formaţia similară a grupării Spal şi a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Italiei Primavera.

Atacantul gazdelor Louis Munteanu a marcat în minutul 40, din penalti, golul de 1-1, după ce Fiori deschisese scorul, în minutul 11, tot din lovitură de la 11 metri.

Golul victoriei a fost reuşit de Seck, în minutul 70.

Jucătorul român a evoluat până în minutul 82, când a fost înlocuit de Corradini.

În penultimul act, Fiorentina va evolua, la 6 aprilie, tot pe teren propriu, cu AS Roma, care a elimiant, în sferturi, în deplasare, pe Juventus, după executarea loviturilor de deprtajare (2-2, după 90 de minute de joc, 4-3, la penaltiuri).

În cealaltă semifinală se vor întâlni Atalanta şi Empoli.