Jucătorul argentinan Lionel Messi a marcat joi, în meciul amical dinte echipele naţionale ale Argentinei şi Australiei, cel mai rapid gol din cariera sa.

În meciul disputat la Beijing, în China, pe arena Workers Stadium, Argentina a deschis scorul în minutul unu şi nouăsprezece minute prin Lionel Messi. Este cel mai rapid gol realizat de Messi în întreaga sa carieră.

Echipa lui Lionel Scaloni s-a prezentat cu cea mai bună garnitură, singurul absent important fiind atacantul lui Inter Milano, Lautaro Martinez.

Argentina s-a impus cu 2-0, al doilea gol al meciului fiind marcat de jucătorul lui Betis Sevilla, German Pezzella, în minutul 68.