Echipa franceză PSG a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia Angers, scor 2-0, într-un meci al etapei a 18-a din Ligue 1. Lionel Messi a înscris la prima sa partidă din acest an. Într-o altă întâlnire, Marseille a învins în deplasare, la Troyes, scor 2-0.

Fără Mbappe, dar cu Messi şi Neymar, PSG a deschis scorul rapid pe Parc des Princes, prin Ekitike, în minutul 4. Parizienii au dominat, dar s-au desprins abia în minutul 71, când Messi a înscris al optulea său gol stagional, acordat de arbitru după consultarea VAR, pe motiv de ofsaid la Mukiele şi Messi. S-a încheiat 2-0 pentru PSG, care a bifat al 31-lea meci consecutiv fără înfrângere pe teren propriu, în Ligue 1. Echipa lui Christophe Galtier se află pe primul loc în clasament, cu 47 de puncte.

Olympique Marseille şi-a securizat deocamdată locul al treilea şi s-a apropiat la doar două puncte de Lens după victoria cu 2-0 obţinută la Troyes. Golurile au fost înscrise în prima repriză de Mbemba (min. 9) şi Veretout (min. 45).

Nice, fără Rareş Ilie – neconvocat pentru acest meci, a învins pe Montpellier cu un categoric 6-1, prin golurile marcate de Nicolas Pepe (min. 14 şi 55), Khephren Thuram (min. 34), Delort (min. 74) şi Barkley (min, 81 şi 84). Golul oaspeţilor a fost înscris de Savanier, în minutul 79.

Rezultate înregistrate miercuri, în etapa a 18-a din Ligue 1:

Brest – Lille 0-0; FC Nantes – Olympique Lyon 0-0; Ajaccio – Reims 0-1; Auxerre – FC Toulouse 0-5; Clemont – Rennes 2-1; Troyes – Olympique Marseille 0-2; Strasbourg – RC Lens 2-2; PSG – Angers 2-0; Nice – Montpellier 6-1; Lorient – AS Monaco 2-2.