Echipa italiană Inter Milano a învins miercuri, în deplasare, formaţia AC Milan, scor 2-0, în prima manşă a celei de-a doua semifinale din Liga Campionilor.

Oaspeţii au deschis scorul repede, în minutul 8, când veteranul Edin Dzeko a reluat din voleu cornerul executat de Hakan Calhanoglu. După doar două minute, Inter şi-a majorat avantajul prin reuşita lui Mkhitaryan, din pasa lui Dimarco. În minutul 32 arbitrul Manzano a dictat penalti pentru Inter, dar după consultarea VAR, a decis să anuleze lovitura de pedeapsă şi la pauză s-a intrat cu oaspeţii la conducere, 2-0. Milan a jucat mai bine în prima parte a reprizei secunde, dar nu a reuşit să marcheze, iar soarta finalei se va decide în meciul retur.

AC MILAN: Maignan – Calabria (Kalulu 82), Kjaer (Thiaw 59), Tomori, Theo Hernandez - Krunic, Tonali, Bennacer (Junior Messias 18) – Saelemaekers (Origi 59), Giroud, Brahim Diaz (Pobega 82). ANTRENOR: Stefano Pioli

INTER MILANO: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barrella, Hakan Calhanoglu (Gagliardini 78), Mkhitaryan (Brozovic 62), Dimarco (de Vrij 70) - Lautaro Martinez (Correa 78), Dzeko (Lukaku 70). ANTRENOR: Simone Inzaghi

Cartonaşe galbene: Krunic 45+1, Tomori 64 / Mkhitaryan 45+1

Arbitri: Jesus Gil Manzano – Diego Barbero, Angel Nevado – Jose Maria Sanchez (toţi din Spania)

Arbitri VAR: Juan Martinez Munuera – Alejandro Hernandez (ambii din Spania)