Echipa spaniolă Real Madrid a dispus duminică seara, pe teren propriu, scor 4-1, de gruparea Villarreal, într-un meci contând pentru etapa a 17-a din La Liga.

Real Madrid a intrat cu două goluri avans la pauză, autori fiind Bellingham şi Rodrygo, dar a trecut prin emoţii în minutul 54, după golul lui Morales. Brahim Diaz şi Luka Modric au spulberat iluziile oaspeţilor, cu două goluri marcate într-un interval de numai patru minute, şi madrilenii s-au impus cu 4-1.

În clasament, Real este lider cel puţin până la meciul Gironei. Echipa lui Ancelotti are 42 de puncte cu şapte mai mult decât rivala FC Barcelona, ocupanta locului 3. Villarreal are 16 puncte şi ocupă locul 14.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 17-a din La Liga:

Almeria – Mallorca 0-0;

Real Sociedad – Betis Sevilla 0-0;

Las Palmas – Cadiz 1-1 (Pejino 7 / C. Ramos 83);

Real Madrid – Villarreal 4-1 (Bellingham 25, Rodrygo 37, Brahim Diaz 64, Modric 68 / Morales 54).