Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Deportivo Alaves, în etapa a 13-a din La Liga. Oaspeţii au condus din primul minute, dar „dubla” lui Lewandowski a adus victoria catalanilor.

Samuel „Samu” Omorodion a deschis scorul pentru Alaves încă din primul minut al meciului de pe Camp Nou şi campioana Spaniei a început cursa după egalare. Care a venit destul de târziu, abia în repriza secundă, atunci când Robert Lewandowski a marcat, în minutul 53, din assistul lui Kounde. Acelaşi Lewandowski a adus gazdele în avantaj cu un gol din penalti, în minutul 78, şi catalanii s-au impus cu 2-1, rămânând pe locul al treilea în clasament, cu 25 de puncte.

La Alaves, Ianis Hagi a intrat în minutul 79, echipa antrenată de Luis Garcia fiind pe locul 14, cu 12 puncte.