Echipa spaniolă Alaves a încheiat la egalitate marţi seara, în deplasare, scor 1-1, cu gruparea bască Real Sociedad, în etapa a 19-a din La Liga. Românul Ianis Hagi nu a evoluat pentru Alaves.

La San Sebastian, gazdele au rămas în zece încă din prima repriză. Alex Remiro a fost eliminat în minutul 36, cu un cartonaş roşu direct, iar Alaves a reuşit să deschidă scorul din penalti, în minutul 76, prin Luis Rioja.

Real Sociedad a egalat în al şaselea minut de prelungire, când a marcat Martin Zubimendi.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1, şi gazdele sunt pe locul 6, cu 32 de puncte. Alaves se află pe locul 15, cu 17 puncte.

Atacantul român Ianis Hagi nu a fost utilizat la Alaves, rămânând pe banca de rezerve.