Juventus a ratat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (0-1, 2-1), după prelungiri, pe FC Porto, în manşa retur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Echipa portugheză a câştigat partida tur, cu 2-1, obţinând calificarea datorită golurilor mai multe marcate în deplasare.

Rezultatele primelor meciuri din manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, care au avut loc marţi, sunt următoarele:

Juventus Torino - FC Porto, 3-2 (0-1, 2-1)

Au marcat: Chiesa '49, '63, Rabiot '117 / Oliveira '19 (p), '115.

- Taremi (Porto) a fost eliminat, în minutul 54.

- La gazde, fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă neutilizată.

- În tur, Porto s-a impus cu 2-1, pe teren propriu.

Borussia Dortmund - FC Sevilla, 2-2 (1-0).

Au marcat: Haaland '35, '54 (p) / En Nesyri '69 (p), '90+6.

- În tur, Dortmund s-a impus în Spania, cu 3-2.

Celelalte şase meciuri din returul optimilor se vor desfăşura după următorul program: