JO de iarnă. Reprezentantele României au concurat la snowboard cross: Kata Mandel - locul 24, Henrietta Bartalis - locul 31

JO de iarnă. Reprezentantele României au concurat la snowboard cross: Kata Mandel - locul 24, Henrietta Bartalis - locul 31
FOTO: Facebook FR de Schi Biatlon

Reprezentantele României, Kata Mandel şi Henrietta Bartalis, au concurat, sâmbătă, în proba de snowboard cross la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina.

Kata Mandel s-a clasat pe locul 24, cu timpul de 1:17.23, iar Henrietta Bartalis a încheiat competiţia pe locul 31, cu timpul de 1:19.44.

Ambele s-au oprit în optimile de finală după curse intense, disputate la limită, într-un format spectaculos şi competitiv.

“Chiar dacă nu au mers mai departe în competiţia de azi, parcursul lor arată determinare, curaj şi un nivel ridicat de pregătire, iar simpla prezenţă şi calificare la o ediţie a Jocurilor Olimpice reprezintă o performanţă deosebită, care merită apreciată şi susţinută”, notează FR de Schi Biatlon.

Aurul olimpic a fost câştigat de sportiva australiană Josie Baff. Eva Adamczykova, din Cehia, s-a clasat pe locul doi, iar bronzul i-a revenit italiencei Michela Moioli.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră