Sportivul Robert Andrei Badea a câştigat, miercuri, proba de 200 m mixt din cadrul competiţiei de înot de la FOTE Maribor 2023.

Badea a fost cronometrat cu timpul 2:02.78.

Pe locul doi s-a clasat Botond Zsolt Kovacs (Ungaria) - 2:04.25, iar pe trei a terminat Evan Davidson (Marea Britanie) - 2:04.83.

România a mai obţinut la FOTE Maribor două medalii de aur - prin Aissia Claudia Prisecariu, la nataţie, în proba de 200 m spate, şi Tudor Ilie Moşoi, la judo (-60 kg), dar şi trei medalii de bronz: Andrei Theodor Proca (înot, 1.500 m liber), Darius Ştefan Coman (înot, 200 m bras) şi Alexandra Maria Hudea (atletism, 3000 m).