Handbal masculin: Campionatul Mondial din 2023 debutează miercuri, fără România între cele 32 de participante

Handbal masculin: Campionatul Mondial din 2023 debutează miercuri, fără România între cele 32 de participante
FOTO: IHF

Campionatul Mondial de handbal masculin debutează miercuri, gazdele competiţiei programată între 11-29 ianuarie, fiind Polonia şi Suedia. România nu s-a mai calificat la un turneu final mondial din 2011, când s-a clasat pe locul 19.

Cele 32 de echipe au fost împărţite în opt grupe, iar prima partidă va avea loc miercuri seară, la Katowice, între Polonia şi Franţa, în grupa B.

Componenţa grupelor este: Spania, Muntenegru, Chile, Iran (grupa A), Franţa, Polonia, Slovenia, Arabia Saudită (B), Suedia, Brazilia, Uruguay, Capul Verde (C), Ungaria, Islanda, Portugalia, Coreea de Sud (D), Germania, Serbia, Algeria, Qatar (E), Macedonia de Nord, Olanda, Norvegia, Argentina (F), Croaţia, Egipt, Maroc, SUA (G) şi Belgia, Danemarca, Tunisia, Bahrain (H).

Primele trei clasate se vor califica în grupele principale, de unde echipele de pe locurile 1-2 vor ajunge în sferturile de finală, eliminatorii, spre semifinale şi ulterior în lupta pentru medalii.

Campioana mondială en-titre este Danemarca.

Naţionala României a fost eliminată în calificări, în faza play-off a competiţiei, de Macedonia de Nord.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră