Genoa, cu portarul Ionuţ Radu pe teren tot meciul, a fost învinsă, joi, în deplasare, după executarea loviturilor de departajare, de formaţia Torino, în optimile de finală ale Cupei Italiei.

După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul, în minutul 14, prin Favili, iar Torino a egalat nouă minute mai târziu, prin De Silvestri (23).

În minutul 105+1, Soualiho Meite (Torino) a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

La loviturile de departajre, încheiate cu scorul de 5-3, gazdele au marcat de cinci ori, în timp ce portarul Sirigu a apărat penaltiul executat de mijlocaşul Ivan Radovanovici (Genoa).

Radu a avut din nou o evoluţie "amestecată, cu parade salvatoare, dar şi cu o eroare la reuşita lui De Silvestri, când a fost surprins cu un şut la colţul scurt.

Celelalte partide din optimi se vor disputa la 14, 16 şi 16 ianuarie.