Formaţia Gaz Metan Mediaş s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Astra Giurgiu, în semifinalele competiţiei. Astra Giurgiu este finalista ediţiei trecute a Cupei României.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Rondon '27.

În minutul 81, Rondon a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Dandea asupra lui Creţu.

Gaz Metan Mediaş: Greab - V. Creţu, M. Constantin, Sîrghi, Buşu - Joao Diogo (Romeo '67), Neagu, Cristea - Caiado (Popovici '88), Olaru (Tîrcoveanu '75)- Rondon. Antrenor: Cristian Pustai

Astra Giurgiu: Iliev - A. Stan (Vera '58),  Bejan (Seto '77), Erico, Radunovic - Mrzljak, Dandea - Balaure, Moise (Belu '46), F. Matei - Abang. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Busu '82, Greab '86 /  Stan '7, Moise '20, Bejan '59

Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete, ajutat de Bogdan Velicu şi Andrei Constantinescu, iar rezervă a fost Robert Dumitru.

Observatori au fost Marian Salomir şi Dumitru Paraschiv.

Tot în sferturile Cupei României se dispută miercuri meciul FC Hermanstadt - FCSB, iar joi partida CS Universitatea - Dinamo.

Partida FC Botoşani - CSM Poli Iaşi, programată iniţial miercuri, a fost amânată din cauza vremii.