Spaniola Garbine Muguruza, locul 17 WTA şi favorită 9, s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele turneului de la Roma, fază în care o va întâlni pe Simona Halep.

Muguruza a învins-o în sferturile de finală pe belarusa Victoria Azarenka, numărul 14 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi 20 de minute.

În semifinale, Garbine Muguruza o va întâlni pe Simona Halep, locul 2 WTA şi favorită principală.

Cele două sportive au mai fost adversare de şapte ori, cinci dintre meciuri – unul în Fed Cup -  fiind câştigate de Muguruza.

La Roma, particiaparea în semifinale este recompensată cu 80.000 de euro şi 350 de puncte.