Frederik Nielsen, câştigător în 2012 al probei de dublu, a fost exclus de la Wimbledon după ce a devenit caz contact

Frederik Nielsen, câştigător în 2012 al probei de dublu, a fost exclus de la Wimbledon după ce a devenit caz contact

Tenismenul danez Frederik Nielsen a intrat în contact cu o persoană infectată cu noul coronavirus şi nu va putea evolua la turneul de la Wimbledon, care începe luni, informează lequipe.fr.

"Biroul de arbitraj a informat că Frederik Nielsen a fost retras de pe tabloul de dublu masculin, fiind considerat drept un caz contact", au anunţat organizatorii, într-un comunicat.

Danezul în vârstă de 37 de ani urma să joace la dublu cu croatul Franko Skugor. În conformitate cu protocolul de sănătate pus în aplicare de guvernul englez, el trebuie acum să se izoleze timp de zece zile.

Nielsen, locul 82 ATP la dublu, are numai trei trofee de dublu câştigate în carieră, dar unul dintre acestea este cel de la Wimbledon, cucerit în 2012, în echipă cu britanicul Jonathan Marray, De asemeena, el a mai jucat trei finale. Nielsen a ocupat locul 17 mondial la dublu, în 2013, cea mai bună clasare din carieră.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor