Frank de Boer, dat afară de la naţionala Oalndei după eliminarea din optimile Euro-2020

Frank de Boer, dat afară de la naţionala Oalndei după eliminarea din optimile Euro-2020

Federaţia olandeză de fotbal a anunţat, marţi, despărţirea de selecţionerul Frank de Boer, după eliminarea Olandei în optimile de finală ale Euro-2020, informează lequipe.fr.

De Boer, 51 de ani, a preluat echipa batavă în septembrie 2020, după ce Ronald Koeman a plecat de la naţională pentru a antrena formaţia FC Barcelona.

La Inter Milano, Crystal Palace şi la naţionala Olandei, De Boer nu a rezistat mai mult de 15 meciuri pe bancă. În schimb la Atalanta, el a fost antrenor la 55 de partide. El a mai antrenat între 2010 şi 2016 formaţia Ajax Amsterdam.

Reprezentativa Cehiei s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Campionatului European, trecând în optimi de Olanda, scor 2-0, pe Puskas Arena din Budapesta.

Au marcat Holes ’68 şi Schick ’80.

În minutul 55, de la olandezi a fost eliminat De Ligt.

Obiectivul minim al naţionalei olandeze era la această competiţie atingerea fazei sferturilor de finală.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră