Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, 70th Anniversary Grand Prix, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfăşurat pe circuitul Silverstone.

Este primul succes al lui Verstappen din acest an, primele patru curse fiind câştigate de Valtteri Bottas (1) şi Lewis Hamilton (3).

“Am avut o zi foarte bună... am avut strategia corectă”, a declarat Verstappen la finalul currsei.

Pe locul doi s-a clasat duminică Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe trei a terminat Valtteri Bottas (Mercedes).

Top 10 este completat de Charles Leclerc (Ferrari), Alexander Albon (Red Bull Racing), Lance Stroll (Racing Point), Nico Hulkenberg (Racing Point), Esteban Ocon (Renault), Lando Norris (McLaren) şi Daniil Kviat (AlphaTauri).

Etapa următoare, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc la 16 august, pe circuitul din Montmelo.