Tenismenul Filip Jianu, cap de serie numărul 4, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de juniori de la Australian Open, fără set pierdut.

Românul de 17 ani, locul 8 ITF, l-a întrecut, cu scorul de 7-5, 6-3, pe americanul Toby Alex Kodat (16 ani, locul 58 ITF), după un meci de 62 de minute.

În sferturi, Jianu va evolua cu un alt american, Cannon Kingsley, locul 15 ITF şi cap de serie numărul 9, în vârstă de 17 ani. Acesta l-a depăşit în optimi, cu 6-2, 7-5, pe Dalibor Svricina din Cehia, locul 12 ITF şi cap de serie numărul 7, în vârstă de 16 ani, după o oră şi jumătate de joc.