FC Barcelona a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), echipa Real Madrid, în etapa a XVII-a a campionatului spaniol de fotbal LaLiga. Gazdele au jucat cu un fotbalist mai puţin din minutul 62.

Golurile au fost marcate de Luis Suarez '54, Messi '64 (penalti) şi Aleix Vidal '90+3. În minutul 62, Carvajal a oprit cu mâna un balon care se îndrepta spre poarta madrilenilor. Arbitrul a dictat penalti şi i-a arătat cartonaşul roşu lui Carvajal.

Au evoluat următoarele echipe:

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro (Asensio '72), Kroos, Kovacici (Bale '72), Modrici - Benzema (Nacho '66), Cr. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane

FC Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto (Vidal 90+2), Pique, Vermaelen, Jordi Alba - Busquets, Rakitici, Iniesta (Semedo '77), Paulinho (A. Gomes '84) - Messi, L. Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona acumulează 45 de puncte şi este pe primul loc în clasament. Real Madrid rămână cu 31 de puncte şi pe locul 4.