Francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Germaniei la MotoGP, a zecea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, cursă desfăşurată pe Sachsenring.

Pentru Quartararo este al treilea succes din acest sezon, după cele din Portugalia şi Catalonia.

Pe locul doi s-a clasat francezul Johann Zarco (Ducati), iar podiumul a fost completat de australianul Jack Miller (Ducati).

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
30 mai - Maratonul Fondurilor Europene. Parteneri: BCR, BRD, CEC
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Quartararo este lider în clasamentul general, cu 172 de puncte, în timp ce spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia), locul doi, are 138 de puncte, şi ocupantul poziţiei a treia, Johann Zarco, are 111 puncte.

Etapa a 11-a, Motul TT Assen, va avea loc la 26 iunie.