Everton a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-4 (3-2, 4-4) după prelungiri, echipa Tottenham, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

Au marcat: Calvert-Lewin '36, Richarlison '38, '68, Sigurdsson '43, Bernard '97 / Davinson Sanchez '3, '57, Lamela '45+2, Harry Kane '83.

Într-un alt meci, Manchester City a învins, în deplasare cu 3-1 (1-0), formaţia din liga a doua Swansea, tot în optimi. Aceasta este a XV-a victorie la rând pentru echipa lui Pep Guardiola, un record în Anglia. City a câştigat toate meciurile disputate din 19 decembrie 2020. Formaţia din Manchester este neînvinsă de 22 de partide, ultima înfrângere suferind-o, la 21 noiembrie 2020, 1-2, cu Tottenham.

Au marcat: Whittaker '77 / Walker '30, Sterling '47, Gabriel Jesus '50.

Alte rezultate din aceeaşi fază:

Leicester - Brighton, 1-0;

A marcat: Iheanacho '90+4.

Sheffield United - Bristol (L2), 1-0.

A marcat: Sharp '66 (p).

Ultimele două partide din optimi vor avea loc joi, Wolverhampton - Southampton şi Barnsley (L2)  - Chelsea.

Marţi, Bournemouth (liga a doua) şi Manchester United au fost primele echipe calificate în sferturi.