Echipa naţională U21 a Ucrainei a învins miercuri, în Giuleşti, scor 2-0, echipa naţională U21 a Croaţiei, într-un meci din cadrul grupei B a Campionatului European U21, găzduit de România şi Georgia.

Ucrainenii au dominat prima parte a meciului de pe Stadionul Valentin Stănescu. Kashchuk a deschis scorul în minutul 19, aducându-i în avantaj pe galben-albaştri. După gol croaţii au început să conteze în ofensivă şi au pus presiune pe apărarea ucraineană, care a rezistat însă până la finalul reprizei. În minutul 58 Sikan a reuşit să majoreze scorul, făcând 2-0 pentru Ucraina. În continuare, elevii lui Ruslan Rotan s-au apărat foarte bine, croaţii au avut o bară, prin Luka Stojkovic, în minutul 61, dar nu au reuşit să înscrie, iar Ucraina s-a impus cu 2-0. Românul Andrei Chivulete a fost arbitru de rezervă al partidei, iar Ucraina va fi viitoarea adversară a României, în etapa a doua a grupelor.

UCRAINA: Trubin - Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko - Bondarenko, Brazhko (Zhelizko 83) – Kashchuk (Viunnyk 71), Kryskiv (Ocheretko 71), Braharu (Nazarenko 62) – Sikan (Sudakov 83). SELECŢIONER: Ruslan Rotan

CROAŢIA: Kotarski - Sigur, Franjic, Perkovic, Čolina (Luka Stojkovic 58) - Bulat, Prsir (Hodza 84), Kacavenda (Sego 58) - Baturina – Beljo (Simic 84), Frigan (Vidovic 73). SELECŢIONER: Dragan Skocic

Cartonaşe galbene: Kacavenda 16, Luka Stojkovic 82

Arbitri: Mohammed Al-Hakim – Frederik Klyver, Max Robin Wilde (toţi din Suedia) – Andrei Chivulete (România)