Echipa Eintracht Frankfurt s-a calificat în finala Cupei Germaniei, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 7-6 la loviturile de departajare, formaţia Borussia Monchengladbach, în semifinalele competiţiei, informează Kicker.

La finalul celor 120 de minute scorul a fost egal, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Tawatha, în minutul 15, gazdele reuşind egalarea prin Hofmann, în minutul 45+2.

La loviturile de departajare, pentru Eintracht Frankfurt au marcat Oczipka, Hector, Gacinovici, Fabian, Russ, Seferovici ş Hrgota, iar Varela a ratat, în timp ce pentru Borussia Monchengladbach au înscris Stindl, Herrmann, Hahn, Strobl, Benes şi Vestergaard, iar Christensen şi Sow au ratat.

În cea de-a doua semifinală se vor întâlni, miercuri, echipele Bayern Munchen şi Borussia Dortmund.