Reprezentativa României a învins, sâmbătă seară, pe stadionul Giuleşti, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Finlandei, în etapa a treia a Grupei 3 din Divizia B a Ligii Naţiunilor. Acest succes vine după două înfrângeri în primele etape.

Golul a fost marcat de Bancu, în minutul 30.

Bancu a înscris cu capul, după o centrare a lui Puşcaş

Puşcaş a ratat în minutul 16 un penalti acordat pentru un fault în careu, după consultarea VAR.

În minutul 24, jocul a fost întrerupt pentru aproximativ două minute după ce pe teren au fost aruncate torţe.

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 15. Burcă, 11. Bancu – 20. Olaru (5. Creţu, 68), 14. M. Marin, 8. Cicâldău (18. R. Marin, 69) – 22. Sorescu (13. Mihăilă, 79), 9. Puşcaş, 7. Oct. Popescu (4. Hanca, 54). Selecţioner: Edward Iordănescu

FINLANDA: 12. Joronen – 17. Alho (21. Soisalo, 68), 2. L. Väisänen (9. Källman, 80), 4. Ivanov, 3. O’Shaughnessy (19. Jensen, 15), 18. Uronen – 8. Lod, 6. Kamara, 11. Schüller-cpt. – 10. Pukki (16. Nissilä, 68), 20. Pohjanpalo. Selecţioner: Markku Kanerva

Partida a fost arbitrată de austriacul Harald Lechner, ajutat de compatrioţii săi Maximilian Kolbitsch şi Andreas Staudinger (asistenţi), dar şi de rezerva Josef Spurny. În camera VAR s-au aflat germanii Christian Dingert şi Riem Hussein.

Tot în Grupa 3, Muntenegru a remizat acasă cu Bosnia, scor 1-1 (goluri Marusic ’77 / Menalo ’62).

În primele două etape, România a fost învinsă cu 2-0 de Muntenegru şi cu 1-0 de Bosnia-Herţegovina. Tricolorii au disputat în deplasare ambele meciuri.

Pentru România urmează, marţi, partida de acasă cu Muntenegru, care se va duspita de la ora 21.45, pe stadionul Giuleşti. În aceeaşi etapă, Bosnia va întâlni Finlanda.

Clasamentul grupei: 1. Bosnia – 5 puncte, 2. Finlanda – 4 puncte, 3. Muntenegru – 4 puncte, 4. România – 3 puncte.