Echipa Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, formaţia Hertha Berlin, în optimile competiţiei, informează Kicker.

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Kalou, în minutul 27, gazdele reuşind egalarea prin Reus, în minutul 47.

La loviturile de departajare, pentru Borussia Dortmund au marcat Dembele, Aubameyang şi Gonzalo Castro, iar Pulisic a ratat, în timp ce pentru Hertha Berlin au înscris Esswein şi Allagui, iar Lustenberger, Darida şi Kalou au ratat.

Alte rezultate înregistrate în partidele disputate, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Germaniei:

(+) Sportfreunde Lotte (liga a treia) - TSV Munchen 1860 (liga a doua) 2-0

Au marcat: Linder '28, Freiberger '58

SV Sandhausen (liga a doua) - (+) Schalke 04 1-4

Au marcat: Wooten '64 / Schopf '38, Caligiuri '43, Naldo '45+1, Konoplianka '71

Hannover 96 (liga a doua) - (+) Eintracht Frankfurt 1-2

Au marcat: Harnik '57 / Tawatha '62, Seferovici '66.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, care se vor disputa la 28 februarie şi 1 martie după următorul program:

Eintracht Frankfurt - Arminia Bielefeld (liga a doua)