Dinamo 1948 S.A., echipa care evoluează în Superliga, va schimba sigla clubului începând cu data de 1 iulie.
"Acesta este rezultatul vizibil al unui proces plecând de la moştenirea istorică, combinată cu viziunea axată pe viitor. Emblema e compusă din geometrie, control şi forţă, o expresie esenţializată a valorilor, a clarităţii şi a direcţiei. Nu e doar un simbol, ci un nucleu structural, gândit să reziste în timp şi să ofere stabilitate", a transmis şi Dinamo pe reţelele sociale.
Noul logo cuprinde litera "D", iniţiala clubului Dinamo. Logo-ul e în culoarea roşie, tradiţională a echipei, şi apare şi capul de câine roşu.
În partea stânga sus este o stea galbenă care reprezintă faptul că au fost câştigate minimum 10 titluri la nivel naţional.
"CELE TREI AXE" de pe emblemă: "Onorează trecutul, îşi asumă prezentul şi îndrăzneşte viitorul."
Linia orizontală - trecutul
Reprezintă fundaţia solidă a clubului, tradiţia şi valorile pe care Dinamo a fost construit.
Linia verticală - prezentul
Simbolizează stabilitatea, onoarea şi gândirea lucidă din identitatea actuală a clubului, susţinută de suporteri şi echipă.
Linia diagonală - viitorul
Indică progresul, ambiţia şi direcţia către noi performanţe şi evoluţie.

De asemenea, "Unghiul este setat la 19.48° - un detaliu simbolic care face trimitere directă la anul fondării clubului, 1948, subliniind astfel legătura profundă dintre identitatea vizuală şi istoria Dinamo."





























