Dinamo va avea o nouă identitate vizuală - FOTO

Dinamo va avea o nouă identitate vizuală - FOTO

Dinamo 1948 S.A., echipa care evoluează în Superliga, va schimba sigla clubului începând cu data de 1 iulie.

"Acesta este rezultatul vizibil al unui proces plecând de la moştenirea istorică, combinată cu viziunea axată pe viitor. Emblema e compusă din geometrie, control şi forţă, o expresie esenţializată a valorilor, a clarităţii şi a direcţiei. Nu e doar un simbol, ci un nucleu structural, gândit să reziste în timp şi să ofere stabilitate", a transmis şi Dinamo pe reţelele sociale.

Noul logo cuprinde litera "D", iniţiala clubului Dinamo. Logo-ul e în culoarea roşie, tradiţională a echipei, şi apare şi capul de câine roşu.

În partea stânga sus este o stea galbenă care reprezintă faptul că au fost câştigate minimum 10 titluri la nivel naţional.

"CELE TREI AXE" de pe emblemă: "Onorează trecutul, îşi asumă prezentul şi îndrăzneşte viitorul."

Linia orizontală - trecutul

Reprezintă fundaţia solidă a clubului, tradiţia şi valorile pe care Dinamo a fost construit.

Linia verticală - prezentul

Simbolizează stabilitatea, onoarea şi gândirea lucidă din identitatea actuală a clubului, susţinută de suporteri şi echipă.

Linia diagonală - viitorul

Indică progresul, ambiţia şi direcţia către noi performanţe şi evoluţie.

De asemenea, "Unghiul este setat la 19.48° - un detaliu simbolic care face trimitere directă la anul fondării clubului, 1948, subliniind astfel legătura profundă dintre identitatea vizuală şi istoria Dinamo."

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră