Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, duminică, pe locul 4 în finală la sol, la Campionatul European, de la Szczecin (Polonia). Delegaţia României, fără medalie la Campionatul European din 2019.

Denisa Golgotă a fost notată cu 13.366, cu care s-a clasat pe locul 4 în finală.

Medalia de aur a revenit sportivei Melanie De Jesus Dos Santos (13.833).

Denisa Golgotă a fost singura din delegaţia României care s-a calificat în finale, adică la individual-compus (locul 17), la sărituri (6), la bârnă (5) şi la sol (4).

La masculin, niciunul din cei gimnaşti, între care şi Marian Drăgulescu, nu a reuşit calificarea în vreo finală.

La Campionatul European din 10-14 aprilie, găzduit de Szczecin (Polonia), participă 166 gimnaşti şi 109 gimnaste, din 38, respectiv 36 de naţiuni continentale.