Deian Sorescu a marcat primul gol pentru echipa poloneză Rakow Czestochowa, în meciul câştigat, acasă, scor 2-1, cu Stal Mielec, în etapa XXV-a a primei ligi din Polonia.

Sorescu a marcat în minutul 59 golul de 1-0, aceasta fiind prima reuşită la echipa la care s-a transferat în această iarnă. Getinger a egalat pentru oaspeţi, în minutu 69, iar Lopez a adus victoria pentru Rakow, în minutul 81.

Fostul dinamovist a jucat până în minutul 82, când a fost schimbat de Rundici.

Accidentat, Bogdan Racoviţan nu a jucat la gazde.

Echipa românilor este lider, cu 51 de puncte, fiind urmată în clasament de Pogon Szczecin, 50 de puncte, şi de Lech Poznan, 49 de puncte.

Stal ocupă locul 10, cu 32 de puncte, la egalitate cu Cracovia, de pe locul 9.