Echipa spaniolă FC Barcelona a învins joi, în deplasare, scor 1-0, formaţia Real Madrid, în prima manşă a semifinalelor Cupei Spaniei la fotbal.

FC Barcelona a câştigat prin autogolul din minutul 26 al lui Eder Militao, care a trimis în plasă după ce l-a talonat pe Kessie în careu, acesta a şutat, iar portarul Courtois a respins exact în piciorul fundaşului brazilian.

Real Madrid a avut un gol al lui Benzema, anulat în minutul 18 pentru o poziţie de ofsaid.

Returul de la Barcelona se va disputa în ziua de 5 aprilie.

În cealaltă semifinală a Cupei Spaniei, la Bilbao, în 4 aprilie se vor întâlni Osasuna şi Athletic Bilbao. În prima manşă, disputată miercuri, a învins Osasuna, cu 1-0.