Echipa naţională a Argentinei a învins, sâmbătă, naţionala Australiei, scor 2-1, în optimile Cupei Mondiale de fotbal. În sferturi, Argentina va întâlni Ţările de Jos.

Argentina a deschis scorul prin Messi, în minutul 35, acesta înscriind cu un şut plasat. În minutul 57 Julian Alvarez a profitat de o greşeală a portarului australian şi a înscris pentru 2-0. În minutul 77, Enzo Fernandez a deviat şutul lui Craig Goodwin şi australienii au redus din diferenţă.

S-a încheiat 2-1, chiar dacă jucătorii de la Antipozi au avut o ocazie uriaşă în ultimul minut de joc, salvată in extremis de portarul Martinez.

ARGENTINA: D. Martinez – Molina (Palacios 80), Otamendi, Romero, Acuna (Tagliafico 71) - Mac Allister (Montiel 80), E. Fernandez, De Paul - Papu A. Gomez (Lisandro Martinez 50), Messi, J. Alvarez (Lautaro Martinez 71). SELECŢIONER: Lionel Scaloni

AUSTRALIA: Ryan – Degenek (Karacic 71), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (Kuol 71), Mooy, Irvine, Baccus (Hrustic 58) – McGree (Goodwin 58), Duke (MacLaren 71). SELECŢIONER: Graham Arnold

Cartonaşe galbene: Irvine 15, Degenek 38

Arbitru: Szymon Marciniak – Pawel Sokolonicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia) - Mario Alberto Escobar Toca (Guatemala)

În sferturi, Argentina va întâlni Ţările de Jos, care au trecut de SUA, scor 3-1.