Reprezentativele Angolei, Burkinei Faso şi Mauritaniei s-au calificat în optimile Cupei Africii pe Naţiuni, după meciurile de marţi, din grupa D, în timp ce Algeria, una dintre favorită, a fost eliminată.

Angola a trecut de Burkina Faso, scor 2-0, prin golurile marcate de A. Mabululu, în minutul 36, şi Zini, în minutul 90+1.

În schimb, Algeria a fost învinsă de Mauritania, scor 1-0, prin reuşita lui Dellahi (37). Mauritania a înregistrat prima sa victorie din istorie la CAN.

Angola a câştigat grupa, cu 7 puncte, urmată de Burkina Faso, cu 4 puncte, de Maurtitania, cu 3 puncte, şi de Algeria, cu 2 puncte.

Algeria a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni în 2019.