Antrenor al FC Basel până acum, echipă cu care a câştigat campionatul elveţian, fostul fotbalist Fabio Celestini s-a angajat la ŢSKA Moscova. Însă dacă ar folosi salariul primit de la club pe teritoriul Elveţiei, ar risca cinci ani de închisoare, relatează L'Equipe.
Celestini (49 de ani) a părăsit funcţia de antrenor al FC Basel pentru a se alătura ŢSKA Moscova. Potrivit publicaţiei Blick, această decizie ar putea avea implicaţii juridice majore pentru elveţian.
Clubul ŢSKA aparţine băncii publice ruse VEB, considerată un pilon al economiei de război a lui Vladimir Putin. Inclusă pe lista ţintelor sancţiunilor Uniunii Europene, VEB ar fi direct implicată în finanţarea invaziei Ucrainei.
13 octombrie - Oraşul meu acasă şi la birou (ediţia a IV-a)
El riscă până la cinci ani de închisoare în Elveţia şi şase în Spania
Legislaţia elveţiană interzice oricărei persoane să primească o remuneraţie de la un actor economic sancţionat. Fostul internaţional elveţian (35 selecţii, 2 goluri) nu poate nici să-şi vireze legal salariul într-un cont, nici să-l folosească pentru a-şi finanţa viaţa în Elveţia.
Celestini riscă până la cinci ani de închisoare în Elveţia şi şase în Spania.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.