Echipa norvegiană Bodø/Glimt a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Sepsi OSK, în manşa a doua a play-off-ului din Conference League. Sepsi a devenit astfel ultima echipă din România care părăseşte cupele europene, ratând intrarea în grupele Conference League.

Gazdele au marcat primele în meciul de la Bodø, însă arbitrul a anulat golul lui Amahl Pellegrino, după consultarea VAR.  Tot gazdele au înscris însă, în minutul 23, prin Sørli, iar de această dată VAR-ul a dat gol valabil pentru Bodø/Glimt. După numai cinci minute a marcat şi Amahl Pellegrino, ducând scorul la 2-0 pentru norvegieni. Sepsi  a reacţionat însă foarte bine şi a redus mai întâi din diferenţă, prin Alimi, în minutul 42, pentru ca în debutul părţii secunde, minutul 46, covăsnenii să egaleze la şutul lui Roland Varga. Cum scorul a rămas egal după 90 de minute, s-a intrat în cele două reprize de prelungiri. Nicolae Păun a comis un henţ în careu, în minutul 99, şi Pellegrino a transformat un minut mai târziu, marcând golul calificării norvegienilor în grupele Conference League. Sepsi a mai avut un gol al lui Marius Ştefănescu, anulat de VAR în minutul 101, acelaşi Ştefănescu fiind eliminat în minutul 120+1. România rămâne fără echipe în grupele cupelor europene după eliminarea Farului şi a lui Sepsi în această seară.

BODO/GLIMT: Haikin – Wembangomo (Sjøvold79), Moe, Bjørtuft, Bjørkan (Sørensen 111) – Saltnes (Brunstad Fet 79), Berg, Grønbæk – Sørli (Gulliksen 42), Moumbagna (Espejord 91), A. Pellegrino. ANTRENOR: Kjetil Knutsen

SEPSI OSK: Niczuly - Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu (I. Gheorghe 106) – N. Păun (Aganovic 106), J. Rodriguez (Kallaku 112) - R. Varga (Damaşcan 86), Alimi, M. Ştefănescu – Safranko (Rondon 96). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene:  Gulliksen 61 / J. Rodriguez 28, D. Ciobotariu 58, A. Dumitrescu 60, Safranko 70, N. Păun 81, M. Ştefănescu 103

Cartonaş roşu: Marius Ştefănescu (Spesi OSK) min. 120+1

Arbitru: Robert Harvey – Robert Clarke, Wayne McDonnell – Paul McLaughlin (toţi din Iranda)

Arbitri VAR: Jarred Gavan Gillett (Austria) – David Coote (Anglia)