Echipa Farul Constanţa a pierdut joi seara, în deplasare, scor 0-2, meciul cu HJK Helsinki din manşa secundă a play-off-ului Conference League, şi a fost eliminată din cupele europene.

La Helsinki, gazdele au început marcând în minutul 5, prin Bojan Radulovic, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, pentru ofsaid. Acelaşi Bojan Radulovic a deschis însă scorul în minutul 20, profitând de o defensivă constănţeană fără reacţie. În minutul 39 Farul a ratat în două faze consecutive prin Louis Munteanu şi Budescu, dar cei care au marcat au fost finlandezii, prin Radulovic, care a reuşit dubla în minutul 70 şi a dus scorul la 2-0. Acesta a fost şi scorul final, iar constănţenii părăsesc cupele europene, cu 2-3 scor cumulat în cele două manşe ale play-off-ului din Conference League.

HJK: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi-Benissan, Lingman (Kannellopoulos 84), Peltola, Soiri – Hostikka (Hetemaj 87), Keskinen – Radulovic. ANTRENOR: Toni Korkeakunnas

FARUL: Aioani – Sîrbu (Dussaut 63), Larie (Andronache 90), M. Popescu, Kiki - T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 63), Artean (Grameni 89) - L. Munteanu, Rivaldinho (Mazilu 25), Budescu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene:  Toivio 54 / Nedelcu 37, Kiki 74, Dussaut 85

Arbitri: Sebastian Gishamer – Roland Riedel, Santino Schreiner – Walter Almann (toţi din Austria)

Arbitri VAR: Akan Kijas – Josef Spurny (ambii din Austria)