Naţionala Ţărilor de Jos este prima semifinalistă a Campionatului European de volei feminin, după ce a eliminat marţi, în sferturi, reprezentativa Suediei, cu scorul de 3-0. Ambele echipe au jucat în grupa D preliminară, alături de România, la BT Arena, din Cluj-Napoca.

Scorul pe seturi în partida Ţările de Jos - Suedia a fost 27-25, 25-16, 25-19.

Al doilea meci din sferturile de finală de marţi este între Turcia, o altă participantă în grupa D, şi Polonia.

Miercuri se vor juca partidele dintre Italia – Rusia şi Serbia - Franţa.

Grupa D a Campionatului European s-a disputat la BT Arena din Cluj-Napoca, iar naţionala României a încheiat pe ultimul loc, cu cinci înfrângeri.

Din grupa D s-au calificat în optimile de finală Turcia, Ţările de Jos, Ucraina şi Suedia.

Campionatul European din 2021 este găzduit de patru naţiuni, Serbia, Croaţia, Bulgaria şi România, între 18 august - 4 septembrie. După faza grupelor, Bulgaria şi Serbia au fost desemnate gazdele meciurile din optimile de finală şi sferturi, iar semifinalele şi finalele pentru medalii vor avea loc la Belgrad.

România a găzduit partide la un Campionat European după 58 de ani.