Reprezentativa Camerunului s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, competiţie pe care camerunezii o găzduiesc în acest an.

Camerun a învins în sferturile de finală, la Douala, cu scorul de 2-0, echipa Gambiei. Golurile au fost marcate de Ekambi, în minutele 50 şi 57.

Tot sâmbătă, la Garoua se dispută sfertul de finală Burkina Faso – Tunisia.

Duminică vor avea loc meciurile Senegal – Guineea Ecuatorială  şi Egipt – Maroc, ambele la Yaounde.

Semifinalele sunt programate în 2 şi 3 februarie, la Yaounde. Finala mică şi finala mare se vor disputa de asemenea la Yaounde, în 6 februarie.

Ediţia trecută a competiţiei, care a avut loc în 2019, a fost câştigată de Algeria.