Echipa naţională a Israelului a învins vineri seara, pe teren neutru, la Budapesta, scor 2-1, naţionala din Belarus, într-un meci din grupa I a calificărilor pentru Euro 2024. Echipa Ucrainei a câştigat partida din deplasare, cu Macedonia de Nord, scor 3-2.

La Budapesta, pe teren neutru, Belarus a deschis scorul prin Ebong, în minutul 16, dar israelienii au forţat pe final. Mai întâi au avut un gol anulat, la Weissman, în minutul 74, dar au primit un penalti în minutul 84, când Polevitch l-a faultat pe Kanichowsky în careu, iar Weissman a transformat în minutul 85. Gloukh a marcat golul victoriei oaspeţilor, în minutul 90+2

Elveţia a câştigat destul de greu în Andorra, doar 2-1, dar conduce în grupa I, cu 9 puncte din trei meciuri, urmată de România, cu 7 puncte din trei partide. Pe locul al treilea este Israel (4 puncte),Kosovo (3 puncte), Andorra (1 punct) şi San Marino (0 puncte).

În grupa C, Ucraina s-a impus cu 3-2 la Skopje, cu Macedonia de Nord, într-un meci în care gazdele au condus cu 2-0 la pauză, iar ucrainenii au revenit senzaţional în numai cinci minute, egalând, iar Tsygankov a înscris pentru 3-2 scor final în minutul 83.

Rezultate înregistrate vineri în meciurile din calificările Euro 2024:

Grupa B: Gibraltar – Franţa 0-3 (Giroud 3, Mbappe 45+3 penalti, Mouelhi 78 autogol);

Grupa B: Grecia – Irlanda 2-1 (Bakasetas 15 penalti, Masouras 49 / N. Collins 27);

Grupa C: Macedonia de Nord – Ucraina 2-3 (Bardhi 31 penalti, Elmas 39 / Zabarnyi 62, Konoplia 67, Tsygankov 83);

Grupa C: Malta – Anglia 0-4 (Apap 8 autogol, Alexander-Arnold 28, Kane 31 penalti, Wilson 83 penalti);

Grupa D: Letonia – Turcia 2-3 (Emsis 51, Tobers 90+4 / Abdulkerim Bardakci 22, Cengiz Under 61, Irfan Can Kahveci 90+5);

Grupa D: Ţara Galilor – Armenia 2-4 (James 10, Wilson 72 / Zelarayan 19, 75 Ranos 30, 66);

Grupa H: Finlanda – Slovenia 2-0 (Pohjanpalo 13, Antman 64);

Grupa H: San Marino – Kazahstan 0-3 (Vorogovskiy 27, Tagybergen 64 penalti, Zainutdinov 90+5);

Grupa H: Danemarca – Irlanda de Nord 1-0 (Wind 47);

Grupa I: Kosovo – România 0-0;

Grupa I: Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16 / Weissman 85 penalti, Gloukh 90+2);

Grupa I: Andorra – Elveţia 1-2 (M. Vieira 67 / Freuler 7, Amdouni 33).