Sondajul mai arată că 42% dintre respondenţi au redus deja temperatura locuinţelor pentru un consum mai mic de energie, mai prietenos cu mediul, dar şi pentru a obţine facturi mai scăzute în sezonul rece. Alţi 25% spun că vor face acest lucru începând din iarna acestui an, în timp ce 33% nu au intenţia de a face vreo schimbare în ceea ce priveşte gradul de confort termic.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Pe de altă parte, răspunsurile oferite în cadrul sondajului realizat la solicitarea Ariston confirmă faptul că parcul de centrale termice din România este mai degrabă unul învechit – una din zece centrale termice  are peste 15 ani, iar una din cinci are peste 10 ani, în condiţiile în care experţii atrag atenţia că durata de viaţă medie a unei centrale termice este de 8-12 ani, în conditiile efectuării regulate a operaţiunilor de verificare.  Datele arată însă că doar o treime dintre respondenţi (32%) fac verificarea centralelor conform recomandărilor producătorului, în timp ce 13 % afirmă că nu au făcut şi nici nu intenţionează să facă vreo revizie.

Şi în ceea ce priveşte înnoirea parcului de centrale termice românii par rezervaţi - 70,52% spun că nu au în plan schimbarea centralelor termice în viitor, în timp ce doar 11% plănuiesc să achiziţioneze o centrală termică nouă în următorii doi ani iar 18% iau în calcul o astfel de decizie în următorii 2-5 ani.

Dintre cei care iau în calcul schimbarea centralei termice, 76% plănuiesc să aleagă tot o centrală termică, în timp ce 14% vor să facă tranziţia către o pompă de căldură. Doar 4% dintre respondenţi spun că s-ar reconecta la sistemul centralizat de termoficare. În mod interesant, răspunsurile celor intervievaţi se schimbă atunci când intră în discuţie subvenţiile. Astfel, 52% afirmă că ar face tranziţia către o pompă de căldură acum, dacă ar beneficia de subvenţii sau scheme de finanţare, ceea ce confirmă faptul că investiţia iniţială semnificativă reprezintă principalul impediment pentru trecerea la această nouă tehnologie. Doar 19% se declară dispuşi să contracteze un credit bancar pentru a achiziţiona o centrală termică de ultimă generaţie sau o pompă de căldură. 

Este al patrulea an în care Ariston realizează o cercetare amplă a pieţei româneşti cu scopul de a înţelege mai clar modul în care se raportează consumatorii la confortul termic şi la tendinţele din acest domeniu. Asemenea ediţiilor precedente, constatăm că se menţin apetitul pentru un confort termic sporit, dar şi atitudinea deschisă faţă de soluţiile inovatoare, precum pompele de căldură. Pe de altă parte, aspectul financiar continuă să fie principalul obstacol în tranziţia energetică, ceea ce este de înţeles, având în vedere conditiile economice provocatoare. De aceea, sprijinul financiar sub forma unor subvenţii sau scheme de finanţare avantajoase rămâne esenţial pentru ca mai mulţi consumatori să poată face tranziţia către tehnologii mai eficiente energetic, cu costuri reduse pe termen lung şi cu un impact minim asupra mediului”, a comentat Cătălin Drăguleanu, Head of East Europe Southern Countries, Ariston Group.

Sondajul a mai aratat că printre respondenţi există un consens clar privind avantajele centralelor termice: o majoritate covârşitoare, de 76,17%, apreciază mai ales faptul că acestea asigură, în orice moment, atât apă caldă, cât şi căldură. În ceea ce priveşte pompele de căldură, respondenţii menţionează printre principalele avantaje factori precum consumul redus şi facturi mai mici comparativ cu centralele termice; capacitatea de a oferi apă caldă, căldură şi aer rece în acelaşi timp, emisiile poluante reduse, posibilitatea de instalare în zone fără racordare la gaze.

Atunci când vine vorba despre obligaţiile şi obiectivele de reducere a emisiilor de CO2de UE, 63,6% dintre respondenti spun că nu sunt la curent cu acestea. Doar 20,67% ştiu că până în 2030 toate clădirile noi din UE vor trebui să fie cu emisii zero, iar până în 2050 acest standard va fi extins la toate clădirile existente 

Sondajul a fost realizat în luna august, pe un eşantion naţional de 2.008 respondenţi, majoritatea public urban. Metodologia utilizată pentru realizarea acestui studiu de piaţă este CAWI, implementată prin intermediul platformei online iVox.ro.

Ariston comercializează în România pompele de căldură aer-apă din gama Nimbus–  cea mai nouă soluţie pentru încălzire, răcire şi apă caldă menajeră, cu eficienţă ridicată şi amprentă de mediu redusă. Noile pompe au încorporată aplicaţia Ariston NET, ce permite verificarea şi gestionarea de la distanţă a sistemelor instalate. Acestea au o eficienţă energetică de aproape 3 ori mai mare comparativ cu cea a sistemelor tradiţionale şi un consum de energie cu cel puţin 75% mai mic.

De asemenea, Ariston pune la dispoziţia consumatorilor locali  sistemele hibride. Acestea sunt formate din pompă de căldură şi centrală termică, cea din urmă putând fi nouă sau deja existentă în locuinţă.

Despre Ariston România

Ariston România este filiala locală a companiei italiene Ariston Group, unul dintre liderii internaţionali în producţia şi furnizarea unei game complete de echipamente şi servicii destinate încălzirii şi producerii de apă caldă menajeră. Angajamentul Ariston privind eficienţa energetică este exprimat prin lansarea constantă de noi soluţii bazate pe surse regenerabile de energie, cum ar fi sistemele solare şi pompele de căldură, precum şi prin îmbunătăţirea eficienţei produselor tradiţionale (boilere sau centrale termice), dar şi prin investiţiile în noi proiecte. Portofoliul de produse Ariston România este compus din pompe de caldură, centrale termice murale şi de pardoseală în condensare, sub brandurile Aristonşi Elco, boilere electrice şi indirecte, instanturi pe gaz, aparate de aer condiţionat şi panouri solare.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Conținutul acestui comunicat de presă este în întregime responsabilitatea autorului său. News.ro nu își asumă în niciun fel responsabilitatea pentru acuratețea informațiilor prezentate sau a modului de redactare a comunicatului.