Echipa germană VfL Bochum a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, echipa campioană a Germaniei, Bayern Munchen, într-un meci din etapa a 22-a a Bundesligii.

Bayern a înscris prima la Bochum, unde Jamal Musiala a reuşit cel de-al şaselea său gol stagional, în minutul 14, însă gazdele au întors rezultatul pe finalul reprizei. Mai întâi a egalat Takuma Asano, în minutul 38, apoi Kevin Schlotterbeck a adus gazdele în avantaj, în minutul 44. Upamecano a fost eliminat în minutul 77, iar Kevin Stoger a majorat diferenţa imediat, în minutul 78, punând pe tabelă un surprinzător 3-1 pentru Bochum. Chiar dacă Harry Kane a înscris, în minutul 87, Bayern Munchen a cedat cu 2-3 şi se află la a doua înfrângere consecutivă.

Bavarezii se află pe locul secund, cu 50 de puncte, în timp ce Bochum este pe 11, cu 25 de puncte.