Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă, pe teren propriu, echipa Augsburg, scor 5-3, într-un meci din cadrul etapei a 24-a a Bundesligii. Borussia Dortmund a încheiat la egalitate, scor 2-2, cu Schalke, în deplasare.

Augsburg a început meciul de la Munchen cu un gol marcat în minutul 3 de Mergim Berisha. Bayern a reacţionat rapid şi la pauză conducea deja cu 4-1, după dubla lui Pavard şi golurile marcate de Cancelo şi Sane. S-a încheiat cu 5-3 scor final, iar Bayern are 52 de puncte în clasament şi este lider, cu două puncte avans în faţa Borussiei Dortmund. Bavarezii au profitat de pasul greşit al echipei lui Edin Terzic la Gelsenkirchen, 2-2 cu Schalke. Dortmund a condus cu 1-0 şi 2-1 ultima clasată, dar nu a reuşit să-şi menţină avantajul pe tabelă.

Rezultate înregistrate sâmbătă în cadrul etapei a 24-a din Bundesliga:

Bayern Munchen – Augsburg 5-3 (Joao Cancelo 15, Pavard 19, 35, Leroy Sane 45, Alphonso Davies 74 / Mergim Berisha 3, 60, Irvin Cardona 90);

RB Leipzig – Borussia Monchengladbach 3-0 (Timo Werner 57, Forsberg 71, Gvardiol 80);

Eintracht Frankfurt – VfB Stuttgart 1-1 (Rode 55 / Mvumpa 75);

Hertha Berlin – FSV Mainz 1-1 (Ngankam 18 / Ajorque 57);

Schalke 04 – Borussia Dortmund 2-2 (Bulter 50, Karaman 79 / Schlotterbeck 38, Guerreiro 60).