Echipa germană Bayer Leverkusen a învins sâmbătă, în deplasare, scor 3-2, formaţia Hoffenheim, în etapa a 10-a din Bundesliga. Leverkusen este lider în campionat.

Echipa condusă de antrenorul Xabi Alonso a condus cu 2-0 la pauză, prin reuşitele lui Florian Wirtz (min. 9) şi Alejandro Grimaldo (min. 45). Gazdele au egalat în numai două minute, 56 şi 68. Autorii golurilor au fost Anton Stach şi Wout Weghorst. Ultimul cuvânt l-au avut de spus oaspeţii, şi Grimaldo a înscris golul victoriei pentru Bayer Leverkusen, 3-2, iar alb-roşii sunt lideri în Bundesliga, cu 28 de puncte, cinci mai multe decât Bayern, care are un meci mai puţin disputat.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a zecea din Bundesliga:

Union Berlin – Eintracht Frankfurt 0-3 (Marmoush 2, 14, Ferri 82);

Freiburg – Borussia Monchengladbach 3-3 (Holer 7, Weisshaupt 70, Grifo 90 / Jordan 25, Plea 29, Weigl 39);

FSV Mainz – RB Leipzig 2-0 (Jae-sung Lee 76, Barreiro 80);

FC Koln – Augsburg 1-1 (Maina 16 / Tietz 25);

Hoffenheim – Bayer Leverkusen 2-3 (Stach 56, Weghorst 58 / Wirtz 9, Grimaldo 45, 70).