Atacantul francez Karim Benzema a marcat, marţi, golul de 1-0 pentru Real Madrid, în meciul cu Viktoria Plzen din Liga Campionilor şi l-a întrecut pe olandezul Ruud Van Nisterlooy la numărul de reuşite în cea mai importantă competiţie europeană pentru cluburi, informează lequipe.fr.

Golul de marţi este cel cu numărul 57 al lui Benzema în Liga Campionilor. Ruud Van Nisterlooy a înscris de 56 de ori.

Astfel, atacatul Realului, în vârstă de 30 de ani, ocupă locul 4 în clasamentul "all time" al marcatorilor din Liga Campionilor. Cristiano Ronaldo (cu 120 de reuşite), Lionel Messi (105) şi Raul (71) sunt pe podium, la acest capitol.

Benzema a marcat în minutul 11, primul său gol în această ediţie, iar Real conduce la pauză cu 1-0.