Baschet masculin: Dinamo Bucureşti, calificată în semifinalele Ligii Naţionale; adversară: vicecampioana CSM Oradea

Baschet masculin: Dinamo Bucureşti, calificată în semifinalele Ligii Naţionale; adversară: vicecampioana CSM Oradea

Echipa Dinamo Bucureşti s-a calificat miercuri, pe teren propriu, în semifinalele Ligii Naţionale, după ce a învins formaţia Rapid Bucureşti, scor 85-80 (50-45), în meciul decisiv, al cincilea, din sferturile competiţiei. În semifinale se vor duela astfel CSM Oradea – Dinamo Bucureşti şi SCMU Craiova – U BT Cluj, tot în cinci partide.

Principalii marcatori ai meciului au fost Lewis 15 puncte, Stark 15, Bobrov 14, Vîrnă 14, pentru Dinamo, respectiv Jevtovic 23, Penn 16, Osborne 11, pentru Rapid.

În primele partide ale seriei s-au înregistrat rezultatele 83-85, 94-85, 76-80 şi 85-82, astfel că Dinamo adună 3-2 la general.

Celelalte semifinaliste sunt campioana U BT Cluj, 3-0 la general cu CSU Sibiu (101-94, 87-84 şi 87-65), vicecampioana CSM Oradea, tot 3-0 la general cu FC Argeş Piteşti (85-79, 89-78 şi 79-72) şi SCMU Craiova, 3-1 la general cu CSO Voluntari (82-64, 86-95, 90-80 şi 89-70).

Primele meciuri din semifinale se joacă după programul: CSM Oradea – Dinamo Bucureşti (10 şi 12 mai la Oradea), respectiv SCMU Craiova – U BT Cluj (11 şi 13 mai, la Craiova).

Campioana en-titre este U BT Cluj, care a câştigat în 2025 al cincilea titlu naţional consecutiv.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră