Ana Bogdan locul WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-3, de australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, în turul al doilea al turneului de categorie WTA 500 Yarra Valley Classic de la Melbourne.

Barty s-a impus după un meci care a durat o oră şi 11 minute.

Acesta a fost primul meci oficial disputat de sportiva australiană din februarie 2020, când a fost eliminată în semifinalele turneului de la Doha de sportiva cehă Petra Kvitova.

În optimi, Barty va juca împotriva jucătoarei cehe Marie Bouzkova, locul 52 WTA.

Bogdan va primi un premiu de 4.250 de dolari şi 30 de puncte WTA, pentru accederea în turul al doilea al competiţiei.