Salvamontiştii din Sibiu şi Argeş intervin, vineri, pentru salvarea unui turist din zona Lacului Călţun, în Munţii Făgăraş. Tânărul este epuizat şi deshidratat şi a solicitat ajutor, fiind solicitat elicopterul SMURD.
UPDATE: ”Pacientul, în vârstă de 19 ani, a fost preluat de elicopterul SMURD şi va fi dus la UPU Mures. Acesta nu era echipat corespunzător şi nici pregătit pentru o drumeţie atât de solicitantă”, a mai transmis şeful Salvamont Sibiu.
ŞTIRE INIŢIALĂ: ”Elicopterul SMURD Mureş intervine în zona Lacului Călţun din Munţii Făgaraş pentru evacuarea unui turist cu starea generală alterata”, a transmis, vineri, şeful Serviciului Salvamont Sibiu, Adrian David.
Acesta a precizat că bărbatul este epuizat şi deshidratat.
La faţa locului intervin salvamontiştii din judeţele Sibiu şi Argeş.




























