Procesul de reorganizare a unităţilor de învăţământ, determinat de noile măsuri de eficientizare impuse la nivel naţional, aduce schimbări majore în judeţele Buzău şi Galaţi. Numeroase şcoli şi grădiniţe îşi pierd personalitatea juridică, fiind comasate cu instituţii mai mari, în timp ce în unele zone rurale au fost necesare derogări pentru a evita situaţii imposibil de gestionat.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
LA BUZĂU, AR FI URMAT CA O ŞCOALĂ RECENT MODERNIZATĂ PRIN PNRR SĂ FIE ÎNCHISĂ
În municipiul Buzău, cinci unităţi de învăţământ au absorbit alte şcoli şi grădiniţe. Printre cele mai importante modificări se numără: Şcoala Grigore Baştan (Şcoala 6) a fost desfiinţată, nivelul gimnazial fiind preluat de Şcoala Gimnazială Episcop Dionisie Romano, Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 a trecut în subordinea Şcolii „Nicolae Titulescu”, Şcoala „Nicu Constantinescu” a primit în structură Grădiniţa cu Program Normal Nr. 6 şi Creşa „Căsuţa Bucuriei”, Şcoala „Ion Creangă” a preluat Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 9, Creşa Nr. 9 şi Grădiniţa cu Program Normal Nr. 5, Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 6 a asimilat Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 18.
De asemenea, reorganizări au avut loc şi la Râmnicu Sărat, Nehoiu, Pătârlagele, Smeeni şi Verneşti. Exemple notabile: la Râmnicu Sărat, Şcoala Gimnazială Nr. 6 a fuzionat cu Şcoala „Ilie Pavel” şi Grădiniţa Orizont, la Pătârlagele, Liceul Tehnologic şi-a pierdut personalitatea juridică, devenind structură a Liceului Teoretic „Radu Vlădescu”, iar la Verneşti, reorganizarea a redus numărul unităţilor cu personalitate juridică de la trei la două, redistribuindu-se şcoli şi grădiniţe din Cândeşti şi Zoreşti.
O situaţie aparte s-a înregistrat în comuna Bisoca, unde şcoala din satul Pleşi, recent modernizată prin PNRR, urma să fie desfiinţată. Cum cei 11 elevi ar fi trebuit să parcurgă zilnic 14 km dus-întors pe drumuri dificile, autorităţile au obţinut o derogare: clasele primare vor continua să funcţioneze local, iar elevii de gimnaziu vor fi transportaţi la şcoala centrală cu un vehicul 4x4.
 
57 DE UNITĂŢI DE ÎNVĂŢĂMÂNT AFECTATE DE REORGANIZARE, LA GALAŢI
În judeţul Galaţi, măsurile de austeritate au dus la o reorganizare amplă: 57 de unităţi de învăţământ au fost afectate, dintre care 29 îşi pierd personalitatea juridică începând cu anul şcolar 2025-2026.
La nivelul municipiului Galaţi, modificările includ: Grădiniţa „Croitoraşul cel viteaz” asimilată de Grădiniţa „Arlechino”, Grădiniţa „Prichindel” preluată de Grădiniţa „Codruţa”, Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” absorbită de Şcoala „Leon Cosma”, Şcoala Gimnazială Nr. 10 integrată în Şcoala „Sfinţii Împăraţi”.
La Tecuci, Grădiniţele Nr. 17 şi Nr. 14 au fost comasate cu unităţi mai mari, iar Şcoala „Anghel Rugină” a fost integrată în Şcoala „Elena Doamna”.
În mediul rural, schimbările au afectat comunităţi întregi astfel la Tg. Bujor, Şcoala „Gheorghe Hagiu” a devenit structură a Liceului „Eremia Grigorescu”, la Brăhăşeşti, şcoala din satul Toflea a fost absorbită de Şcoala Gimnazială Nr. 1, la Pechea, Şcoala „Alexandru Moruzi” a trecut sub coordonarea Liceului „Costache Conachi”.
În mai multe comune  precum Drăguşeni, Frumuşiţa, Ghidigeni, Iveşti, Lieşti, Matca, Munteni, Umbrăreşti, şcolile gimnaziale şi grădiniţele au fost integrate în structuri mai mari.
Inspectoratul Şcolar Galaţi a precizat că, deşi unităţile nu mai au personalitate juridică, elevii vor învăţa în aceleaşi clădiri ca până acum, doar că vor fi administrate de alte şcoli coordonatoare.
Astfel la  Buzău şi Galaţi au fost făcute reorganizarile cerute de la nivel naţional pentru eficientizarea sistemului de învăţământ, însă impactul este aproape inexistent în rândul elevilor atât timp cât în cea mai mare parte din cazuri vor merge la aceleaşi şcoli,  schimbările ţinând mai mult de de optimizarea administrativă. Probleme ar putea apărea  în comunele izolate unde accesul la educaţie ar putea suferi pe viitor. Deşi autorităţile locale au reuşit să obţină unele derogări, cum e cazul de la Bisoca, din judeţul Buzău, rămâne de văzut în ce măsură aceste măsuri vor afecta calitatea actului educaţional şi accesul copiilor la şcoală.
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.