Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane transmite, sâmbătă, că aproximativ 2000 de salariaţi ai CFR Marfă au fost lăsaţi, practic, ai nimănui, într-un moment dramatic pentru ei şi pentru familiile lor, iar în timp ce politicienii par preocupaţi de alte priorităţi, mii de oameni care şi-au dedicat viaţa transportului feroviar trăiesc astăzi cu teama zilei de mâine. Federaţia solicită public ministrului Transporturilor, Radu Miruţă, deschiderea de urgenţă a unui dialog real cu partenerii sociali pentru identificarea unor soluţii concrete: protecţie socială, măsuri compensatorii şi alternative reale de reintegrare profesională.
"Situaţia lor este una extrem de dificilă. Vorbim despre oameni care au muncit zeci de ani în calea ferată, într-un sector strategic pentru România, iar astăzi se confruntă cu nesiguranţă, lipsă de perspective şi tăcere din partea celor care ar trebui să îi reprezinte. Falimentul CFR Marfă nu este rezultatul unei singure decizii, ci consecinţa unui lung şir de decizii greşite, a subfinanţării cronice şi a lipsei de viziune din partea factorilor politici care s-au succedat la conducerea Ministerului Transporturilor", precizează Federaţia.
Sindicatul menţionează că, cu doar câteva luni în urmă, vicepremierul Oana Gheorghiu se lăuda cu decizia de lichidare a companiei.
"Despre soarta oamenilor din spatele acestei decizii nu s-a spus însă aproape nimic. De ce? Pentru că, din păcate, componenta socială este de prea multe ori ignorată", explică Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane.
Sindicatul afirmă că, astăzi, ministrul Transporturilor, Radu Miruţă, gestionează un sistem feroviar aflat sub presiune, cu bugete blocate şi probleme structurale majore.
"Este adevărat că actuala situaţie nu îi aparţine exclusiv, însă responsabilitatea prezentului îi aparţine. Nu mai este suficient ca fiecare ministru să spună "nu eu am creat problema". Toţi cei care au trecut prin Ministerul Transporturilor poartă o parte din responsabilitatea degradării continue a sistemului feroviar. Însă datoria oricărui decident este să ia măsuri corecte şi responsabile pentru oameni", subliniază Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane.
Federaţia trage un semnal de alarmă: statul român trebuie să intervină urgent prin măsuri guvernamentale concrete pentru protejarea acestor lucrători.
"Mulţi dintre aceşti salariaţi au lucrat toată viaţa în calea ferată şi nu au altă calificare profesională. Unii sunt bolnavi, alţii sunt în pragul pensionării. Pentru ei, pierderea locului de muncă nu înseamnă doar o problemă economică, ci o dramă socială reală. Solicităm public ministrului Transporturilor, Radu Miruţă, deschiderea de urgenţă a unui dialog real cu partenerii sociali pentru identificarea unor soluţii concrete: protecţie socială, măsuri compensatorii şi alternative reale de reintegrare profesională", precizează Federaţia în comunicat.
"Nu vorbim despre cifre într-un tabel. Vorbim despre oameni. Iar oamenii nu pot fi abandonaţi", este mesajul sindicatului.
Vicepremierul Oana Gheorghiu declara, în aprilie, că CFR SA este extrem de importantă, iar Ministerul Transporturilor urmează să vină, până la 30 aprilie, cu un plan multianual de investiţii.
Despre CFR Marfă, vicepremierul spunea că îşi va declara falimentul până la 31 mai, iar Carpatica Feroviar preia activitatea acesteia.




























