Meteorologii anunţă că un val de căldură va cuprinde toată ţara, până luni, urmând să se înregistreze caniculă şi disconfort termic. Joi, va fi în vigoare un Cod galben de caniculă, în aproape toate judeţele ţării. Vineri, valul de căldură se va extinde şi va fi Cod galben de caniculă în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, sudul Banatului şi local în Transilvania, în timp ce în judeţele Timiş, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistriţa-Năsăud şi Mureş va fi Cod portocaliu, cu temperaturi care vor atinge 37 de grade. În Bucureşti, efectele valului de căldură se vor simţi de joi, iar indicele temperatură-umezeală va atinge şi depăşi pragul de 80 de unităţi.
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o nouă informare, valabilă de joi, de la ora 10.00, până luni, la aceeaşi oră, aceasta vizând un val de căldură, caniculă şi disconfort termic.
"În intervalul 25 iunie - 29 iunie un val de căldură se va extinde şi se va intensifica în toate regiunile ţării. Va fi caniculă vineri (26 iunie) în vest şi nord-vest, sâmbătă (27 iunie) şi în centru şi sud, iar duminică (28 iunie) în toată ţara. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge şi depăşi pragul critic de 80 de unităţi în zonele de câmpie, iar apoi şi în cele de deal. Temperaturile maxime se vor situa în general între 30 şi 39 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest, în a doua parte a intervalului. Nopţile de sâmbătă spre duminică şi duminică spre luni vor avea temperaturi minime ce vor caracteriza local nopţi tropicale, iar la nivel naţional acestea se vor situa între 14 şi 25 de grade", a arătat ANM.
Meteorologii au menţionat că valul de căldură se va menţine până în primele zile ale lunii iulie.
În acest context, pentru ziua de joi, între orele 12.00 şi 21.00, a fost emisă o atenţionare Cod galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic, fiind vizate aproape toate judeţele ţării, excepţie fiind Suceava, Neamţ, Bacău, Covasna şi Harghita.

Joi, un val de căldură se va extinde în cea mai mare parte a ţării. În Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei şi în sudul şi estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.
Vineri, între orele 12.00 şi 21.00, va fi în vigoare o avertizare Cod galben - val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic, în judeţele Suceava, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Bacău, Vaslui, Galaţi, Vrancea, Covasna, Harghita, Braşov, Sibiu, Prahova, Buzău, Brăila, Tulcea, Constanţa, Ialomiţa, Călăraşi, Ilfov, Giurgiu, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Gorj, Caraş-Severin, Mehedinţi, Dolj, Olt, Teleorman şi în municipiul Bucureşti.

Vineri, valul de căldură se va extinde în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului şi local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 şi 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi în zonele de câmpie şi pe alocuri în cele de deal.
Vineri, în acelaşi interval orar, va fi în vigoare un Cod portocaliu de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic accentuat, fiind vizate judeţele Timiş, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistriţa-Năsăud şi Mureş.
În aceste judeţe, vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată şi local caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime se vor situa între 33 şi 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.
În zona municipiului Bucureşti, valul de căldură va debuta, joi, disconfortul va fi termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Cerul va fi senin în prima parte a zilei şi noaptea, dar cu înnorări după orele amiezii, însă probabilitatea de ploaie va fi redusă. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 31...33 de grade, iar cea minimă de 18...20 de grade.
Vineri, valul de căldură va persista, indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi, iar disconfortul termic va fi ridicat. Temperatura maximă va fi de 33...34 de grade, iar cea minimă de 17...20 de grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat.
Sâmbătă, valul de căldură va persista, cu disconfort termic accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa în jurul valorii de 80 de unităţi după-amiaza şi seara. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 32...34 de grade, iar cea minimă de 18...20 de grade.
Şi duminică, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi accentuat, astfel că după-amiaza şi seara, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge 80 de unităţi. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 35 de grade, iar cea minimă va fi de 18...21 grade.




























