Echipa spaniolă Villarreal a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Real Madrid, într-un meci al etapei a 16-a din La Liga.

Jucătorii „Submarinului galben” au deschis scorul chiar în startul reprizei secunde, când Yeremy Pino a profitat de pasa lui Gerard Moreo şi a înscris în minutul 47. Benzema a egalat din penalti în minutul 60, după un henţ al lui Juan Foyth, dar gazdele au primit în minutul 61 un penalti tot pentru henţ, comis de David Alaba. A transformat Gerard Moreno, care a stabilit scorul final, 2-1 pentru Villarreal.

Real este pe locul secund în La Liga, cu 38 de puncte, aflându-se la a doua înfrângere stagională, iar Villarreal a urcat pe locul 5, cu 27 de puncte.